rehabilitacja ośrodek leczniczny - Busko Zdrój

OŚRODEK LECZNICZO REHABILITACYJNY
JADWIGA I JERZY STODOLNY
leczenie stóp
zarezerwuj wizytę u lekarza

Płaskostopie podłużne

Według definicji jest to obniżenie podłużnego wysklepienia stopy. Na ogół płaskostopie podłużne połączone jest z koślawością pięty (koślawość tyłostopia), czyli obserwując stopy od tyłu widzimy wtedy uciekanie pięty do środka. Należy pamiętać że u małych dzieci płaskostopie podłużne jest fizjologiczne tzn jest sytuacją normalną. Dopiero w wieku 4-5 lat dochodzi do wykształcenia łuku podłużnego i dopiero powyżej tego wieku można mówić o nieprawidłowej budowie związanej z obniżeniem łuku podłużnego. Płaskostopie podłużne na ogół związane jest z nadmierną wiotkością stawową (hipermobilnością) w obrębie samych stóp lub całego układu kostno-stawowego. U dzieci płaskostopie może objawiać się rozlanymi bólami stóp lub uczuciem ich męczliwości. U osób dorosłych dolegliwości bólowe lokalizują się w okolicy kostki przyśrodkowej i kostki bocznej. Płaskostopie podłużne połączone z koślawością tyłostopia może również być przyczyną występowania koślawości i bólu kolan.

Płaskostopie poprzeczne

Deformacja stopy polegająca na obniżeniu kości śródstopia. Objawia się bolesnością podeszwowej części przodpstopia (tuz za palcami), zgrubieniem naskórka, modzelami i odciskami.

Stopa wydrążona

Stopa o „wysokim podbiciu”. Łuk podłużny stopy jest wówczas mocno wysklepiony,  uniesiony ku górze. Często wiąże się z bólami podeszwowymi, ostrogą piętową, nawracającym zapaleniem ścięgna Achillesa.


Hallux - Paluch koślawy

Paluch usztywniony

Zmiany zwyrodnieniowe stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Objawia się przede wszystkim ograniczeniem ruchomości palucha, dolegliwościami bólowymi, obrzękiem oraz stanem zapalnym w jego okolicy. W bardziej zaawansowanych stadiach widać deformację w obrębie stawu śródstopno-paliczkowego.

Palce młotkowate

Deformacja palca, w której dochodzi do zgięcia grzbietowego (do góry) w obrębie stawu śródstopno-palcowego oraz do podeszwowego zgięcia (do dołu) w obrębie stawu międzypaliczkowego bliższego(PIP). Najczęściej występuje w obrębie drugiego i trzeciego palca. Przyczyną tego schorzenia jest zaburzenie równowagi mięśniowej pomiędzy tzw. mięśniami krótkimi i długimi, zginaczami i prostownikami palca, nadmierna długość palca II i III – tzw grecka budowa stopy (stopa Mortona), gdzie palec II jest najdłuższy i często  uciskany przez obuwie.

Nerwiak Mortona

Pomimo, że jest najrzadziej występującym z zburzeń opisanych przez Mortona, w Polsce wyłącznie to schorzenie jest kojarzone z jego nazwiskiem. Przyczyną nerwiaka zazwyczaj jest wrodzona nieprawidłowość anatomiczna, kiedy gałąź boczna nerwu podeszwowego łączy się z gałęzią przyśrodkową, powodując zwiększenie wymiaru poprzecznego nerwu. Nerwy te są usytuowane powierzchownie pod podeszwą w tkance podskórnej, tuż pod podściółką tłuszczową. Podczas chodzenia podłoże wywiera ucisk od dołu na gałęzie nerwu, a więzadło uciska od góry, powodując kompresję poszerzonych struktur nerwowych. Schorzenie ujawnia się najczęściej w związku z obniżeniem sklepienia poprzecznego około 50 r.ż. Występuje tu piekący ból stopy, szczególnie podczas obciążania, pomiędzy trzecim a czwartym palcem stopy, ale również może wystąpić pomiędzy pozostałymi palcami. Czasami występuje wyczuwalny guzek w obrębie podeszwy stopy, najczęściej pomiędzy trzecim a czwartym palcem.

Stopa Mortona

Jest to anatomiczna wada wrodzona polegająca na skróceniu i przeroście pierwszej kości śródstopia. W badaniu i na zdjęciu rtg staw śródstopno-paliczkowy palca drugiego sytuuje się bardziej obwodowo niż pierwszego, a w badaniu klinicznym pierwszy staw sródstopno paliczkowy jest „bliżej” pięty niż drugi, zaś pierwsza przestrzeń międzypaliczkowa jest dłuższa niż druga. Często współistnieje nadmierna ruchomość pierwszego segmentu śródstopia /paluch/, a na podeszwach obserwuje się charakterystyczne modzele i zgrubienia - pomiędzy drugą i trzecią kością śródstopia oraz na przyśrodkowej powierzchni palucha. W zakresie dolegliwości występuje tu bolesność uciskowa głowy pierwszej kości śródstopia, bóle śródstopia podczas chodzenia i stania, bóle modzeli skórnych. Zbyt długa druga kość śródstopia powoduje szereg nieprawidłowości w dynamice chodu, doprowadza do koślawości stopy, palucha koślawego /hallux/, przeciążenia stawu kolanowego i biodrowego. Może być przyczyną bólów całej kończyny dolnej w mechanizmie przeciążenia mięśnia gruszkowatego w tzw. rwie gruszkowatej. Leczenie wymaga skonstruowania specjalnie wyprofilowanej wkładki korygującej, umożliwiającej podpieranie pierwszej kości śródstopia i odbijanie się z palucha.

Stopa pronacyjna PME

Stopa PME jest związana z zaburzeniem rozwojowym stopy w okresie płodowym. Pomimo podobnej nazwy z ciężką wadą stóp opisaną powyżej nie wymaga leczenia operacyjnego. Jest skutkiem nieprawidłowego procesu ustawiania się szyi i głowy kości skokowej i w następstwie nieprawidłowego kontaktu ze szczytem kości piętowej. Nieprawidłowe ustawienie kości skokowej powoduje dalsze zaburzenia doprowadzając w efekcie do uniesienia /elewacji/ palucha, niedostatecznego podparcia oraz obniżenia wysokości pionowej głowy pierwszej kości śródstopia. Skutkuje to nieprawidłowościami:
  • w obrębie samej stopy,
  • w układzie kostno-szkieletowym i tkankach miękkich wyższych pięter narządu ruchu,
  • zaburzeniami propriorecepcji i czucia głębokiego, łącznie z nieprawidłową informacją i stymulacją centralnego układu nerwowego.

 

Modzele/odciski


Modzele

To obszar wzmożonego, nadmiernego rogowacenia (hiperkeratoza). Dość duże, płaskie skupisko zrogowaciałego naskórka o żółtym zabarwieniu, okrągłym lub owalnym kształcie. Powstają wskutek nierównomiernego obciążenia stóp, tarcia lub ciągłego ucisku na określone obszary skóry.
Pozostawiony modzel może doprowadzić do pojawienia się odcisku.

Odciski

Mają wielkość ziarenka grochu, wyglądem przypominają stwardniałą zmianę, wystającą ponad jej powierzchnię. Zwykle okrągłe, bladożółte.  
Te punktowe obszary stwardniałej skóry wgniatane wytwarzają rdzeń odcisku. Rdzeń ten uciska znajdujące się pod nim zakończenia nerwowe, powodując ostry ból.
 Usuwanie jest ważne, gdyż mogą one być przyczyną stanów zapalnych. Usuwając odcisk w dużej części nie usuniemy przyczyny jego powstawania. Stałe zmiany w układzie kostnym stopy będą predysponować do ponownego budowania się odcisku. Dlatego też ważna jest zmiana butów na właściwe, stosowanie indywidualnych odciążeń i wizyta w gabinecie podologicznym. 
Najczęstszą przyczyną modzeli i odcisków są deformacje w układzie kostnym stóp, noszenie niewłaściwego obuwia, otyłość, nadmierne usuwanie zrogowaciałego naskórka.
Projektowanie stron internetowych hauerpower | wszystkie prawa do strony www zastrzeżone Naturamed. Strona internetowa natura.med.pl używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.